De Havilland DH-82 Tiger Moth

Tyto stránky jsou věnovány letadlům De Havilland DH-82 Tiger Moth Mk.II výrobního čísla 82536 z roku 1939 a výrobního čísla 83105 z roku 1940. Jsou prvními letuschopnými stroji tohoto typu a nejstaršími akrobatickými letouny vůbec domovsky v České republice.

82536 (původní označení RAF N-9503 s matričním číslem 39 na trupu) ze své úctyhodné kolekce odprodal Kevin Crumplin poté co nabyl přesvědčení, že o něj u nás bude dobře postaráno (to bude!). Kevin je žijící ikonou ve světě DH-82 a v anglickém Henstridge provozuje Tiger Moth Training spolu s Annabelle Burroughes a Clive Davidsonem. Tímto, více aktem přátelství a porozumění než pouhou obchodní transakcí, se de facto podařilo rozšířit působnost jeho pozoruhodného podniku do střední Evropy.

Druhý z letounů (původní označení RAF R-5246 s matričním číslem 40 na trupu) je akvizicí roku 2018 ze sbírek Fighter Academy. 83105 je vůbec prvním z řady projektů dokonalých rekonstrukcí Tiger Mothů realizovaný Kevinem Crumplinem. Oba letouny ze stejné dílny tedy vypadají identicky - jakoby do našich dob společně zabloudily z cvičného letu nad Anglií, kde byly Tiger Mothy za války nosným typem pro základní výcvik pilotů Královského letectva. Přímo na R-5246 dokonce létali českoslovenští letci u 3. a 10. EFTS předtím než byli zařazeni k bojovým perutím RAF. Foto: Petr Kolmann

 

S Tiger Mothy létáme hlavně pro radost, okrajově také letecká vystoupení a lety pro veřejnost.

 

Letecké vystoupení

letecké vystoupení

Vystoupení  jsou divácky atraktivní a akrobacie letadel vyrobených před 2 sv. válkou je v dnes velmi zřídka k vidění.

Vyhlídkové lety

vyhlídkové lety

Máte-li chuť proletět se v otevřeném dvouplošníku, který je autentickým válečným veteránem.

Letecký výcvik

letecký výcvik 

Pro piloty nabízíme možnost seznamovacího letu s instruktáží včetně nácviku vývrtek.

Kalendář akcí/ Event Calendar